1. برنامه مکتوب داشته باشید

بدون برنامه مکتوب افکار شما صرفا یک رویاست. نیازی نیست که یک کتاب بنویسید، فقط چند صفحه که در آن اهداف، استراتژی، محاسبات مالی، طرح تجاری و بازاریابی و البته بودجه مورد نیاز برای انجام کارها تدوین شده باشد کافی است. تا اینجا شما اولین قدم را برداشته اید.

۲٫ با برنامه خودت ازدواج نکن

هر کسی خوب میدونه که حتی بهترین نقشه های جنگی برای حمله در ادوار مختلف تاریخی هم گاهی شکست خورده اند. اگر برنامه شما شکست خورد بپذیرید و به سرعت برنامه دیگیری تدوین کنید.

۳٫ به دیگران گوش دهید

مشورت در کارها بسیار حیاتی است. به مشاوران خود گوش دهید و فعالیت های خود را مورد بررسی قرار دهید. اگر هم نظرات مخالف شنیدید منطقی برخورد کنید چون این نظرات در راستای بهبود کارهای شماست و شخصی نیست. نگذارید غرور کنترل شما را بدست بگیرد.

۴٫ تمامی فعالیت های مالی شرکت را پیگیری کنید

یک سیستم مالی بچینید و تمامی هزینه ها و درآمد ها و بطور کلی همه ی فعالیتهای مالی خود را ثبت کنید. این ارقام را بررسی کنید و در تصمیم گیری های آتی استفاده کنید.

۵٫ کارها را تقسیم کنید

مدیران خوب، کارمندانی را استخدام میکنند که بتوانند براحتی به آنها اعتماد کنند. کارها را به کارمندان واگذار کنید و پروسه را نظارت کنید. سازمان را مسطح نگه داری و از کنترل کارها بصورت های سخت گیرانه و عجیب و غریب دوری کنید. اگر برنامه مدون خود را بخوبی تنظیم کنید میتوانید به کارمندان خود جهت دهید. از سیستم های انگیزشی مبتنی بر پاداش استفاده کنید.

۶٫ از اینترنت استفاده کنید

اینترنت بسیار قدرتمند و مقرون بصرفه است. شما باید در شبکه های احتماعی حضور داشته باشید و یک جامعه بسازید. از طریق اینترنت میتوانید با مشتریان خود تعامل موثر ایجاد کنید. یادتان باشد از این قطار جا نمونید چون رقبای شما سوار شده اند.

۷٫ کسب و کار خود را ارتقا دهید

با ارتقا کسب و کارتان فرصت های جدید برای معرفی خود پیدا میکنید و میتوانید برنامه های بازارایابی جدیدی پیاده سازی کنید. ارزش های جدید خلق کنید و ارزش رقابتی خود را ایجاد کنید.

سه × 3 =